Szüntelenül keressük, hogyan lehet történeteinket a legjobban elmesélni másoknak. Az új médiumok új formákat adtak az elbeszélésnek: könyvekben, színházban, zenében, filmeken vagy manapság az online térben többféleképpen mesélhetünk, gyakran akár ugyanazt a sztorit is. A műfajok között elmosódnak a határok, a különböző mesélők hatnak egymásra, így a sorok az adott platformhoz illően kelnek életre, legyen szó zenei interpretációról, filmes adaptációról, versről vagy akár egy táncelőadásról. Blogbejegyzésünkben olyan irodalmi ihletésű programokat ajánlunk a Liszt Ünnep kínálatából, amelyek története egy-egy könyvvel kezdődött.
Forrás: Litera
Halász Rita-est / Október 12. / Müpa
Halász Rita debütáló regénye, a Mély levegő 2020 októberében jelent meg a Jelenkor Kiadó gondozásában, és rögtön a toplisták élére került. Számos rangos elismerést gyűjtött be, köztük a 2021-es Margó-díjat is, a legfrissebb hírek szerint pedig filmsorozat is készül belőle. Utóbbi egyfajta természetes metamorfózisa a könyvnek, hiszen maga az írónő is azt mesélte, hogy írás közben filmszerűen látta maga előtt a kétgyerekes anyuka, Vera történetét. A fojtogató házasságából menekülő főhősnő kanyarokkal és megpróbáltatásokkal teli útkeresésének ezúttal a Katona József Színház Junior Prima díjas színésznője, Pálos Hanna és a 30Y frontembere, Beck Zoltán interpretációjában lehetünk tanúi. Az est folyamán a szerző gondolatait is megismerhetjük, akivel Valuska László beszélget majd.
Halász Rita, Fotó: Neményi Márton
Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár / Október 13–16. / Nemzeti Táncszínház
Zseniális könyvek, izgalmas beszélgetések és fantasztikus koncertek. A Margó Fesztiválon az irodalmi mellett zenei élményekkel is gazdagodhatnak az érdeklődők, de hogyan kötődik az irodalomhoz az alábbi három zenekar?
A Magashegyi Underground munkásságától nem idegen az irodalom, repertoárjukon már a kezdetek óta helyet kaptak megzenésített versek is. Parti Nagy Lajos, Závada Péter és Szabó T. Anna után a zenekar negyedik, Titkos életem című nagylemezén Tóth Krisztina költő-írónő verseire születtek a dalok. Október 13-i koncertjük gerincét is a versfeldolgozások adják, de felcsendülnek majd az együttes legismertebb számai is.
Magashegyi Underground, Fotó: Wanda Martin
Henri Gonzo, a Fran Palermo dalszerző-énekese új, magyar nyelvű formációjával, a Papírsárkányokkal érkezik a Nemzeti Táncszínházba. A frontember a pandémia alatti hosszas kényszerpihenő során mélyült el a kortárs magyar irodalomban, melynek hatására pályafutása során először születtek tollából magyar nyelvű dalszövegek. Ezeket hallhatja most a Margó közönsége október 14-én.
Végül, de nem utolsósorban érkezik a külföldön is egyre népszerűbb, fiatal hazai zenekar, a Platon Karataev is. Az együttes nevét Lev Tolsztoj Háború és béke című grandiózus művének egyik karakterétől kölcsönözte a zenekar szövegíró-frontembere, Balla Gergely. A Margó Fesztiválra most az év elején megjelent, Partért kiáltó című lemezükkel érkeznek, amely a zenekar első, teljesen magyar nyelvű anyaga.
Badora Dance Company: Időn kívül – bemutató / Október 20. / Müpa
Barta Dóra a Badora Dance Company vezetője Osvaldo Golijov Grammy-díjas argentin komponista Falling Out of Time című kortárs zeneműve nyomán álmodta színpadra társulatának legújabb előadását. A darab alapjául szolgáló történetnek ez már így a harmadik reinkarnációja, hiszen Golijovot napjaink egyik legismertebb izraeli írója, David Grossman azonos című könyve ihlette komponálásra. A regény, amellyel a szerző saját gyermeke elvesztését igyekszik feldolgozni, azt az „időn kívüli” utazást meséli el, amikor egy ilyen traumát követően az egész világ felborul körülöttünk.
Golijov zenei ábrázolásában a hallgató sűrű, változatos érzelmi tájakon halad át, a gyász hangjai mellett megjelenik a gyengédség, a düh, a megválaszolatlan kérdések miatt érzett tehetetlenség is, hogy végül megérkezhessen arra a helyre, ahol újra fel lehet lélegezni.
Barta Dóra, Fotó: Dömölky Dániel
Barta Dóra a konkrét téma helyett sokkal inkább az abból fakadó gondolatokra és lélektani kérdésekre fókuszál. Interpretációjában megjelenik az időnek az a különleges dimenziója, amely egyben a megtisztulás forrásává is válhat. „Egy emberrel nem történhet annál fájdalmasabb dolog az életében, mint hogy elveszíti a gyermekét, mégsem depressziós darabot készítünk. Hiszem, hogy a terhek magasra emelhetik az embert akkor is, amikor a fájdalommal nehéz elszámolni” – mesélte a Müpa Magazin interjújában.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.